קופת חולים חמישית PDF הדפסה דוא
נכתב ע"י מוטי מרמונצ'יק   
שלישי, 29 מרץ 2011 23:24

  

מערכת הבריאות היא מהמערכות המסובכות והמורכבות שבין כל המערכות החברתיות. מורכבותה לא רק נובעת מריבוי ארגונים הפועלים בה אלא גם משילובם של מוסדות פרטיים וציבוריים ומאופיו הייחודי של השירות – המשלב תפיסות ערכיות לגבי ערך החיים ואיכותם ומהתפיסה הרווחת בישראל כמו ברוב מדינות המערב לפיה בריאות היא זכות חברתית בסיסית.

 

מערכת הבריאות בישראל כמו במערכות בריאות בעולם המערבי נתונה זה שנים בלחצי ביקוש שמקורם בעליית רמת ותוחלת החיים ובציפיות ובדרישות הציבור מהמערכת. המערכת מאופיינת בתדירות גבוהה של שיפורים טכנולוגים בתהליכי האבחון והטיפול הרפואי – שיפורים התורמים גם הם ללחצים מצד הציבור ולהגברת ציפיותיו מהמערכת. כמו כן שינויים דמוגרפים כגון : קצב גידול של האוכלוסייה – מריבוי טבעי ומגלי העלייה כמו גם הזדקנות האוכלוסייה תורמים אף הם לעליה בביקוש לשירותי בריאות .

 


למול עלייה זו בלחצי הביקוש עומדת המדינה בפני מגבלה של מקורות . החברה הישראלית נתקלת בקשיים גדלים והולכים לממן ממקור ציבורי עבור כל האוכלוסייה את מה שהידע והטכנולוגיה הרפואית מאפשרים .כתוצאה מכך נאלצת מערכת הבריאות להתמודד עם פער תמידי בין ביקוש למקורות תוך התלבטות תמידית לגבי הדרך הטובה והיעילה לארגונה ולתפקודה של המערכת.


לאור זאת קיימות מספר תוכניות לשינויים במערכת הבריאות כגון : העברת התוספת השלישית לאחריות הקופות, תאגוד בתי החולים הממשלתיים, הרפורמה בבתי החולים הפסיכיאטרים, וכן הקמתה של קופת חולים חמישית .

 

למאמר המלא לחץ כאן.
 

עדכון אחרון ב-חמישי, 28 אפריל 2011 23:51